Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

"Cichy zabójca" atakuje- niepokojące statystyki

Autor admin
Data utworzenia: 22 styczeń 2015, 14:35 Wszystkich komentarzy: 0


"Cichy zabójca" atakuje- niepokojące statystyki

Sezon grzewczy w pełni, a co za tym idzie- zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla jest bardzo wysokie. Mimo, iż każdego roku prowadzona jest akcja propagandowa, mająca zwiększyć świadomość obywateli i nakłonić ich do większej troski o bezpieczeństwo- stale słyszymy o kolejnych interwencjach. Jak informują statystyki legnickiej straży, w okresie od 1 listopada 2014 r, do 7 stycznia 2015 r odnotowano 29 interwencji mających związek z obecnością tlenku węgla. Emisja gazu spowodowała podtrucia u 15 osób, w tym 4 dzieci.

Uderzające są również statystyki Państwowej Straży Pożarnej. Wynika z nich, że w obecnym sezonie grzewczym- od 1 września 2014. do 14 stycznia 2015 r., wskutek zaczadzenia zmarło 37 osób, natomiast 1054 zostały ranne. Niestety, każdego dnia słyszymy o kolejnych interwencjach i rosnącej liczbie ofiar.

W akcję "Nie dla czadu" włączył się Zbigniew Bródka. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia filmu z jego udziałem.Przyczyną zatruć najczęściej jest nieodpowiednia eksploatacja budynku oraz znajdujących się w nich urządzeń grzewczych. Czad może też wydostawać się na zewnątrz przewodów kominowych z powodu ich nieszczelności lub lub braku drożności.

Należy pamiętać, że:

-Konieczne jest dokonywanie okresowych przeglądów urządzeń grzewczych. W budynkach ogrzewanych paliwem stałym ich czyszczenie powinno odbywać się co najmniej raz na 3 miesiące. Opalanych paliwem płynnym, bądź gazowym - co najmniej raz na 6 miesięcy

-Trzeba regularnie sprawdzać szczelność i drożność przewodów kominowych

-Zabronione jest zasłanianie kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych

W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Ich koszt sięga kilkudziesięciu złotych, a może uratować życie. Brak aktualnych przeglądów instalacji grzewczych może również spowodować, że w przypadku pożaru ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.


Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

- lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie – lekkie zatrucie,

- nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca – średnie zatrucie,

- drgawki, utrata przytomności – ciężkie zatrucie.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.