Query error chojnow.pl - Poszukiwali dawcy szpiku dla Miłosza
Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Poszukiwali dawcy szpiku dla Miłosza

Autor admin
Data utworzenia: 25 październik 2017, 15:43 Wszystkich komentarzy: 0


Poszukiwali dawcy szpiku dla Miłosza

Od godziny 9:00 do 14:00 w Domu Schrama trwała akcja poszukiwania dawcy szpiku dla Miłosza Pisarskiego, który zachorował na bardzo rzadki zespół hemofagocytarny spowodowany przez wirusa EBV. Wśród osób, które jako pierwsze oddały dzisiaj swoją próbkę krwi znaleźli się pracownicy lokalnych urzędów i instytucji, w tym Urzędu Gminy Chojnów oraz Środowiskowego Domu Samopomocy nr 1 w Chojnowie.

Miłosz zachorował na bardzo rzadki zespół hemofagocytarny spowodowany przez wirusa EBV. Badania, które są w stanie wykryć chorobę, wykonuje się dopiero od 1998 roku. Do tej pory na całym świecie odnotowano jedynie 400 przypadków zachorowań. Choroba ma podłoże genetyczne, a jedynym sposobem na walkę ze skutkami choroby jest przeszczep szpiku kostnego. Potencjalnego dawcę szpiku poszukują rodzice i dziadkowie Miłosza.

- Dzieci to istoty szczególnie wrażliwe i bezbronne. Zawsze chętnie angażujemy się w akcje niesienia pomocy, a dzisiaj szukamy dawcy szpiku dla chorego dziecka. Mam nadzieję, że Miłosz już niebawem znajdzie swojego „genetycznego bliźniaka” i po leczeniu będzie mógł funkcjonować tak, jak jego rówieśnicy – powiedział podczas dzisiejszej akcji wójt Andrzej Pyrz.

Osoby, które dziś poddały się badaniu, zostały wpisane do Krajowego Banku Dawców Szpiku. Oznacza to, że każda z nich w przyszłości będzie brana pod uwagę przy poszukiwaniu szpiku dla kolejnych potrzebujących. Urzędnicy z Gminy Chojnów do Domu Schrama wybrali się całą grupą. O tym, że badanie jest prawie bezbolesne, przekonała się Anna Stykała, pracownik urzędu: Cieszę się, że takim niewielkim gestem mogę uratować komuś życie. Badanie to tylko chwila, a im większa jest baza dawców, tym większa szansa, że ktoś znajdzie odpowiedni szpik. Trzymam z całych sił kciuki za Miłosza i mam nadzieję, że wśród dzisiejszych badanych znajdzie się ten właściwy! – mówiła tuż po pobraniu próbki.

inf/fot. materiały prasowe / Urząd Gminy Chojnów


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.