Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Nowego burmistrza i wójta wybiorą radni? PiS rozważa projekt likwidacji bezpośrednich wyborów

Autor admin
Data utworzenia: 05 grudzień 2017, 13:03 Wszystkich komentarzy: 0


Nowego burmistrza i wójta wybiorą radni? PiS rozważa projekt likwidacji bezpośrednich wyborów

Prawo i Sprawiedliwość zlikwiduje bezpośrednie wybory prezydentów, wójtów i burmistrzów? Jak twierdzi Adam Lipiński, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, taki projekt jest aktualnie rozważany. Zmiana taka spowodowałaby, że w przyszłorocznych wyborach samorządowych wybieralibyśmy jedynie radnych, którzy to z kolei wybieraliby burmistrza - w przypadku miasta Chojnowa, lub wójta - w przypadku gminy Chojnów.

- Według informacji, które do mnie dotarły, PiS chce zlikwidować wybory bezpośrednie na prezydentów, burmistrzów i wójtów w wyborach samorządowych. Będą ich wybierać rady miast i gmin. W związku z tym na Nowogrodzkiej jest narada członków komisji z Terleckim i Brudzińskim. Podobno prezes jest już zdecydowany, ale zastanawia się jeszcze jak to zostanie odebrane przez społeczeństwo - napisał na swoim profilu na Facebooku wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.


Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie w sposób bezpośredni wybierani są od 2002 roku, wcześniej włodarze gmin wybierani byli przez radnych.

Koncepcja powrotu do sytuacji sprzed 2002 roku już teraz spotyka się szeroką krytyką ze strony wielu działaczy samorządowych i polityków opozycji. Pomysł ma również swoich przeciwników wśród przedstawicieli PiS-u.

To nie jedyna zmiana jaka być może czeka nas przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Już wcześniej informowaliśmy o projekcie ograniczenia kadencji burmistrzów, wójtów i prezydentów miast do dwóch. Prawo i Sprawiedliwość dąży także do likwidacji jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin. Zmiana taka spowoduje, że to komitety wyborcze wskazywać będą kandydatów do okręgów a mandaty będą rozdzielane proporcjonalnie do liczby uzyskanych głosów przez cały komitet.

Prawo i Sprawiedliwość większość zmian tłumaczy chęcią rozbicia lokalnych układów.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.