Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

O mieście i gminie


Informacje o Mieście i Gminie Chojnów




CHOJNÓW jest miastem połączonym z gminą w powiecie legnickim, leżącym na pograniczu Pogórza Kaczawskiego i Niżu Śląskiego nad rzeką Skorą w południowo zachodniej części województwa dolnośląskiego. Miasto położone jest na wysokości 170 m n.p.m.(najniżej położony punkt – 143 m n.p.m.) w okolicy lekko pofałdowanej. Powierzchnia całkowita miasta wynosi 5,32 km² Od północy graniczy z obszarem dawnych rozległych Borów Dolnośląskich. Powierzchnia gminy ma obszar 231,17 km², w tym, użytki rolne: 69%, użytki leśne: 20%. Chojnów oddalony jest o 18 km od Legnicy i Złotoryi, 26 km od Bolesławca,27 km od Lubina. Biegnące ze wschodu na zachód trasy komunikacyjne autostrada A4 Wrocław- Dresden, droga prowadząca do Bolesławca i Legnicy, linia kolejowa E- 30 zapewniają miastu bardzo dobre połączenie z najważniejszymi miastami województwa dolnośląskiego w tym z Wrocławiem. Chojnów pod względem ludności jest największym miastem w powiecie Legnickim to jest 14.082 mieszkańców (21.12.2010 r.) Gmina Miasta Chojnów liczy ok. 9 379 tyś. mieszkańców.

GMINA CHOJNÓW położona jest w południowo zachodniej części Niziny Śląskiej (województwo dolnośląskie) w Dolinie Czarnej Wody i w dolnym biegu rzeki Skory. Tworzy ją 26 wsi, skupionych w 23 sołectwach. Atrakcyjne położenie oraz specyficzny mikroklimat sprzyjają udanemu wypoczynkowi latem i zimą. Gmina oferuje wiele form wypoczynku i turystyki. Amatorzy jazdy rowerowej, którzy chcą uatrakcyjnić swój pobyt na terenie gminy mogą skorzystać z wyznaczonych w Rokitkach i Jaroszówce ścieżek rowerowych. Osoby lubiące wypoczywać nad wodą znajdą spokój w Rokitkach, nad wodą o I klasie czystości, a miłośników aktywnego wypoczynku zachęcamy do odwiedzenia stadniny koni pełnej krwi angielskiej w Jaroszówce.

Biała - Niegdyś na terenie tej XVIII- wiecznej wsi stały dwa wiatraki. Na uwagę zasługuje park wiejski, który latem jest swoistym centrum sportowo - towarzyskim tej miejscowości. W Białej można także odpocząć w okolicy tzw. "stawów". Do drzew o charakterze pomnikowym należy 1 dąb szypułkowy i lipa szerokolistna. Za wsią już rośnie także pomnikowa lipa drobnolistna "Kukułka". Osadnictwo sięga tu okresu kultury łużyckiej. Do dziś zachowała się część gospodarcza dworu z XIX wieku ze spichlerzem ozdobionym płaskorzeźbami wyobrażającymi różne rodzaje broni białej i palnej.

Biskupin - Osadnictwo na terenie tej wsi sięga czasów średniowiecza. Dziś nie ma tu zabytków, jednak z pewnością każdy rowerzysta doceni piękno tej miejscowości. Znajdują się tu tereny łowieckie. Ciekawy przykładem drewnianego budownictwa są szachulcowe domy nr 20, 58 i 62.

Budziwojów – Na terenie tej młodej miejscowości znajdował się dwór i folwark, karczma i młyn wodny. W 1813 roku na polach obok wsi doszło do kawaleryjskiej potyczki. W 1918 roku na wzgórzu młyńskim w Budziwojowie wzniesiono pomnik zwycięstwa, z którego dziś zachował się granitowy cokół. Dużą atrakcją tej miejscowości jest neorenesansowy pałac z XIX wieku. W jego otoczeniu rosną dwa zabytkowe dęby "Gerwazy" i "Protazy".

Czernikowice – Wieś powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Krajobraz i zadbane gospodarstwa przyciągną osoby chcące uciec od zgiełku miasta. W pobliżu wsi odkryto wiele bogato wyposażonych grobów z okresu kultury łużyckiej.

Dobroszów - Ta XVIII -wieczna miejscowość ma ciekawą historię. W roku 1945 przez wieś przeszły oddziały 5 i 8 dywizji piechoty II Armii Wojska Polskiego Symbolem tego wydarzenia jest obelisk, gdzie odbywają się gminne obchody Święta Niepodległości. W jego sąsiedztwie rośnie pomnikowy dąb.

Dzwonów - ta powstała w 1360 roku miejscowość może poszczycić się tym, iż w XVI wieku istniał tu majątek rycerski. Na jej terenie mieści się wielokrotnie przebudowywany dwór z połowy XVIII w., w pięknej, zadrzewionej okolicy z zabytkowym grabem pospolitym.

Goliszów - powstała w 1210 roku wieś nazywała się niegdyś "Golostouci". Po nawiedzających ją licznych powodziach zachował się jedyny zabytek - gotycko - barokowy kościół p.w. Narodzenia N.M.P. z interesującymi barokowymi epitafiami. Znajdują się tam również ruiny renesansowego obronnego dworu otoczonego fosą. Istnieją tu hodowlane stawy rybne z wypożyczalnią sprzętu wędkarskiego.


Gołaczów - Wieś ta leży w bezpośredniej bliskości Chojnowa. Jest to miejscowość, która w ostatnich latach cieszy się powodzeniem u osób poszukujących miejsca na swój nowy dom, dlatego krajobraz wsi obfituje w nowe domki jednorodzinne. Osoby tu mieszkające chwalą ciszę i spokój, oraz dobre położenie komunikacyjne miejscowości. Znajduje się tu zjazd na autostradę, oraz grunty przeznaczone pod inwestycje.

Gołocin - W 1789 roku w tej wsi znajdował się pański dwór, folwark, młyn wodny, karczma i kowal. Dziś niestety obiekty te nie istnieją. Wieś do dziś zachowała typowo rolniczy charakter. Ładna okolica sprzyja spacerom i przejażdżkom rowerowym.

Groble - Są niewielką miejscowością leżącą na zachodzie gminy Chojnów. Wieś ta ma XVIII wieczny rodowód. Nosiła kiedyś nazwę Tammendorfen. Z pewnością będzie ciekawym miejscem do odwiedzenia przez rowerzystów.

Jaroszówka - miejscowość położona w sercu "Doliny Czarnej Wody". Istniał tu średniowieczny zamek - śląska siedziba zakonu Templariuszy. Ciekawostką są dwa krzyże pokutne (jeden z wyrytym mieczem, drugi z aureolą i kuszą) oraz działający do dziś młyn wodny. Istniejąca tu Stadnina koni pełnej krwi angielskiej jest organizatorem wielu imprez sportowych, m. in.: Zawodów Ogólnopolskich WKKW, oraz znanych w regionie zawodów w skokach przez przeszkody "O Wstęgę Czarnej Wody". W założonym w XIX wieku parku podziwiać można 130-letni starodrzew.

Jerzmanowice - Główną atrakcją tej niewielkiej miejscowości jest jeden z najlepiej zachowanych na Dolnym Śląsku wiatrak typu holenderskiego z XVIII wieku. Dziś znajduje się w nim restauracja znana i ceniona w gminie i poza jej granicami. W Jerzmanowicach znajduje się również pomnikowa lipa drobnolistna.

Kolonia Kołłątaja – Jest jedną z najnowszych wsi gminy Chojnów. Dawniej miejscowość należała do Chojnowa, jako ulica Kołłątaja. Z czasem została połączona z Białą i została jej kolonią. Od niedawna kolonia jest osobną wsią. Dzięki dobremu dojazdowi do Chojnowa jest atrakcyjną miejscowością dla osób poszukujących, odpowiedniego miejsca do wybudowania domu.

Konradówka - Czyli wieś „Konrada”, należy do najstarszych miejscowości gminy Chojnów. Na zgliszczach XIII wiecznego kościoła wybudowano w XIX wieku zachowana do dziś klasycystyczną budowlę. W Konradówce znajduje się także niewielki, dwukondygnacyjny pałac barokowy na terenie niegdyś okazałego parku i kościół ewangelicki. W tej niewielkiej miejscowości rośnie zabytkowy, 550-letni dąb "Konrad".

Krzywa - Ta wymieniana już w 1245 roku miejscowość jako własność biskupów wrocławskich wieś może poszczycić się m. in. trzykrotnie odbudowywanym kościołem p.w. Świętej Anny. W ściany kościoła wmurowane są epitafia patronów kościoła. W 1945 roku przeszły przez Okmiany jednostki II Armii Wojska Polskiego, co upamiętnia pamiątkowy obelisk. Dziś Krzywa jest miejscowością, na terenie której leżą tereny aktywizacji gospodarczej z węzłem autostrady. Na smaczny posiłek można się tam zatrzymać w restauracji "Pod Kogutem". Z drogi nr 94 rozciąga się widok zamku Grodziec.

Michów - Tuż przy Chojnowie od strony południowo - wschodniej leży wieś Michów, która dawniej nazywała się Michaelsdorf. Wiosną i latem warto się tu wybrać z aparatem fotograficznym, ponieważ bociany upatrzyły sobie tę miejscowość i każdego roku zakładają tu gniazda.

Niedźwiedzice - Ta zasiedlona w XIII wieku wieś, należąca niegdyś do możnego rodu Bożywojów, może poszczycić się kościołem p. w. Świętego Antoniego Padewskiego z przełomu XV i XVI wieku. Do ciekawego wyposażenia należy m. in.: ołtarz późnogotycki z 1494 r. W ścianach kościoła znajdują się nagrobki renesansowe z XVI w. i pięć krzyży pokutnych. W okolicy kościoła rośnie "Babcia" drobnolistna lipa - pomnik przyrody. Ozdobny ogród włączony jest w park krajobrazowy, 13 rosnących tam dębów to pomniki przyrody. Przyrodniczą atrakcją Niedźwiedzic jest też lipa rosnąca przy cmentarzu będąca także pomnikiem przyrody. Niedźwiedzice są rajem dla amatorów wędkowania.

Okmiany - W źródłach pisanych nazwa Okmiany pojawiła się w 1305 roku. W 1945 roku przeszły przez nie jednostki II Armii Wojska Polskiego. Upamiętnia to wydarzenie obelisk, który postawiono w latach sześćdziesiątych. W kościele p. w. Matki Bożej Różańcowej odbudowanym po wielokrotnym spaleniu zwraca uwagę m. in. drewniany barokowy ołtarz z XVIII wieku. W Okmianach zobaczyć można także zabytkowy pałac otoczony parkiem. w ze 180- letnimi lipami drobnolistnymi i dębami. W tej miejscowości znajdują się pozostałości romantycznego parku, gdzie wiele drzew jest pomnikami przyrody. Okmiany leżą na terenie węzła gospodarczego.

Osetnica - Wieś może poszczycić się kościołem filialnym Świętej Anny z XV wieku, który jako jedyna murowana budowla pełnił niegdyś funkcje obronne. Dziś cieszy się uznaniem znawców sztuki dolnośląskiej m. in. z uwagi na liczne kamienne nagrobki z XVI, XVII i XVIII w. W parku można podziwiać pomnik przyrody - jesion wyniosły. Istnieje też drugi park, w którym pomnikowymi egzemplarzami są dwa buki pospolite. W Osetnicy znajduje się także pomnik poległych w okresie I wojny światowej mieszkańców wsi.

Pawlikowice i Pątnów - W wieku XVIII stał tu dwór pański. Śladem historii tej niewielkiej miejscowości jest maltański krzyż pokutny z piaskowca z wyrytym na nim mieczykiem - narzędziem popełnionej niegdyś zbrodni. Wieś ta rozwinęła się na schemacie wielodrożnej wsi średniowiecznej. Mieściła się tu wówczas osada Trzebowian (wzmiankowana jako Panthenau - Koischkau). Jej bogactwem były stawy rybne w rozlewiskach potoku Brochotka. Czołowym zabytkiem Pątnowa jest murowany kościół p. w. Świętego Jana Chrzciciela. Innym, zdewastowanym niestety zabytkiem jest pałac klasycystyczny, przy którym zachował się ogród i park. Można w nim podziwiać 170-letnie pomnikowe lipy i platany.

Piotrowice - Mimo iż nazwa "Petirsdorf" wymieniana była już w 1360 roku, historia Piotrowic znana jest od 1740 roku. Pałac w Piotrowicach stanowi dziś jedną z najlepiej zachowanych tego typu budowli na terenie gminy Chojnów. Piękne położenie na terenie parku potęguje jeszcze urodę tego XVIII-wiecznego budynku. Piotrowice stanowią doskonałe zaplecze dla organizacji szkoleń i konferencji, istnieje tam Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy z salami konferencyjnymi, stołówką i miejscami noclegowymi.

Rokitki - Wieś wzniesiona w 1292-3 roku jako kasztelania była ośrodkiem administracyjno - wojskowym księstwa legnickiego. W początkach XVI wieku znane były z działalności jednego z najsłynniejszych rycerzy - rabusi zwanego "Czarnym Krzysztofem". Ciekawą historię tej wsi poznać można dzięki średniowiecznym grodziskom i wysokiemu na 80 cm krzyżowi pokutnemu z wyrytą łopatą. Dziś jest to gminne centrum wypoczynku letniego leżące na obszarze krajobrazu chronionego "Doliny Czarnej Wody", Wczasowiczów przyciągają m. in. wody I klasy czystości i zbliżony do morskiego mikroklimat.

Stary Łom - wzmianki o tej miejscowości pojawiły się już w 1175 roku (stąd najprawdopodobniej przydomek "Stary"). Kościół pw. Świętego Antoniego pochodzi z 1936 roku. Został wybudowany na zgliszczach XVII wiecznego, pełniącego funkcję kościoła granicznego. W jego wnętrzu na uwagę zasługuje obraz "Ostatnia Wieczerza" wzorowany na XVII wiecznym fresku, gdzie pod postaciami 12 Apostołów kryją się wizerunki ówczesnych wybitnych mieszkańców Starego Łomu. Na ścianach zachowały się dwie tablice z płytek emaliowanych, które wmurowano w 1936 r. dla upamiętnienia historii świątyni oraz żołnierzy poległych w wojnie 1870-71 i 1914-18.

Strupice - Ta średniowieczna wieś może się poszczycić kościołem filialnym z 1805 roku z barokowymi i rokokowymi płytami nagrobnymi. Na cmentarzu warto zwrócić uwagę na mauzoleum w stylu antycznym. Relikty osadnictwa sięgają w Strupicach epoki neolitu. Zostało tu odkryte cmentarzysko ciałopalne kultury łużyckiej. Miłośnicy przyrody mogą podziwiać w Strupicach pomnikowy dąb, który rośnie nieopodal kościoła.

Witków - W Witkowie stał niegdyś wiatrak. Istnieje tu zabytkowy park dworski z XIX w. Dziś wieś zaoferować może ładną okolicę do zwiedzenia przy okazji rowerowych przejażdżek.

Zamienice - W tej średniowiecznej miejscowości wartym obejrzenia jest XVII wieczny kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny o cechach gotycko - barokowych. Uwagę przyciągnie z pewnością znajdujący się w niej pozłacany piaskowcowy sarkofag oraz drewniany architektoniczny nagrobek. Obok kościoła stoi kaplica neogotycka Zimmerów. W 1492 r. wieś należała do zakonu Templariuszy i nosiła nazwę Somicz. W Zamienicach odnajdą się z pewnością amatorzy przyrody (godny obejrzenia jest klonolistny 250-letni platan "Sułtan" o obwodzie 580 cm) i ryb, istnieją tu bowiem stawy hodowlane. W tej wsi obejrzeć można także cerkiew grecko-katolicką.